کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس

اطلاعات رشته تحصیلی کارشناسی ارشد طراحی پارچه و لباس

لباس یکی از نیازهای اولیه انسان بوده است. پوشش پس از غذا و امنیت سومین موضوع پر اهمیت، برای انسان نخستین قرار بوده است. به خصوص که پوشش را می توان بخشی از امنیت انسان اولیه برای حفظ آن از گزند سرما و گرما بوده است. قرض گرفتن پوست حیوانات اولین پوشش انسان را شامل می شد. بعدها از الیاف گیاهی و حیوانی برای خود پوشاکی بافت و از آن ها استفاده نمود. فریضه زیبا دوستی انسان ها رنگ و تزئین را بر لباسهای اولیه افزود و آن ها را چشم نواز و زیبا نمود، تا ویژگی های شخصیتی خود را عیان سازد. این عامل به مرور زمان نوعی فرهنگ خاص پوشش را به وجود آورد که به فرهنگ پوشاک اقوام مختلف تبدیل گردید.

در جهان کنونی نیز کارکردهای پوشاک همچنان ادامه داشته و تمامی اقوام و ملیتها از آن استفاده می کنند. متأسفانه علیرغم اهمیت بسیاری که پوشاک در زندگی بشر ایفا می نماید. و همین عامل باعث گردیده تا کشورهای توسعه یافته در ایجاد مراکز علمی، هنری، فرهنگی و تجاری وابسته به لباس تلاش فراوانی از خود بروز دهند، در کشور ما این مهم در بوته کم توجهی  قرار گرفته است. علوم مرتبط به پوشاک به صورت سنتی و استاد و شاگردی سالیان متمادی ارائه می گردیده، که به هیچ وجه جوابگوی نیازهای جامعه مدرن امروزی نیست. همین عامل باعث شده است که ما همواره تحت نفوذ فرهنگ غربی در زمینه پوشاک بوده و علاوه بر پذیرش فرهنگهای بیگانه، بازار اقتصادی بزرگی را به آنها واگذار نمائیم. خوشبختانه در سالیان اخیر گامهای مناسبی در این خصوص از طرف مسئولین برداشته شده است. که طراحی و اجرای برنامه های آموزش عالی یکی از مهمترین آنها به حساب می آید.

مؤسسه آموزش عالی آپادانا بر اساس رسالت آموزشی خویش، همواره برگزاری رشته های تحصیلی که مشابهی در سایر دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ندارند را سرلوحه کار خود قرار داده است. رشته هایی که بر خلاف بعضی رشته ها نیازمند امکانات و کادر آموزشی خاصی است که فراهم نمودن آنها به سهولت امکان پذیر نیست. این مؤسسه اینک مفتخر است که با ساماندهی و برپائی رشته مهم طراحی پوشاک در سطوح کاردانی به کارشناسی و کارشناسی ارشد، و فراهم نمودن تمامی امکانات فیزیکی و آموزشی موردنیاز این رشته ها، گام مؤثری در جبران خلأهای موجود در کشور بردارد.

خانم دکتر راضیه اردکانی
مدیر گروه
071-33605011
r.ardekani@apadana.ac.ir
نسیم السادات جنابعلی جهرمی
کارشناس گروه
071-36987-116
jenabali@apadana.ac.ir
شنبه تا پنجشنبه ساعت 8-14 ، ساختمان معلم ، طبقه اول ،سمت راست

چارت درسی هر رشته، نقشه راه دانشجویان در هر دوره آموزشی بوده و شامل: درس های پیشنهادی برای هر نیمسال، تعداد واحد پیشنهادی برای هر نیمسال، دروس دارای پیش نیاز و هم نیاز، کد درس ها و ... می باشد. برای استفاده مناسب از چارت درسی به نکات زیر توجه فرماييد:

الف) انتخاب واحد نیمسال اول توسط آموزش دانشگاه صورت میپذیرد، اما انتخاب واحد نيمسالهای بعد توسط دانشجو انجام خواهد شد. اکيداً توصيه میشود که دانشجویان بر اساس چارت درسي رشته خود انتخاب واحد نمايند تا با مشکلی روبرو نگردند؛

ب) دروس هر نیمسال فقط در همان نیمسال ارائه میشود؛

ج) اگر به هر دليل، مایل به اخذ تعداد واحد کمتر یا بیشتری از تعداد مشخص شده در هر نیمسال هستید، حتماً با مدیرگروه خود مشورت کنید؛

د) بعضی از دروس قبل از اخذ شدن توسط دانشجو باید یک سری از شرایط را داشته باشند تا سیستم به دانشجو اجازه اخذ آن درس را بدهد؛ وقتی گفته ميشود درس الف پیش نیاز درس ب  است، به این معنی ميباشد که قبل از برداشتن درس ب حتماً باید درس الف گذرانده شده باشد و وقتی ميگردد دو درس هم نیاز یکدیگر هستند به این معنی است که باید هر دو درس با هم در یک ترم اخذ شوند.

هـ) جهت اخذ مدرک، تمامي دروس قيد شده در چارت درسي و از جمله دروس اختياري بايستي گذرانده شوند.

ي) چارت درسی رشته خود را می توانید از لینک زیر دانلود کنید.

 

لینک دانلود

 

سر فصل دروس هر رشته، برنامه مصوب وزارت علوم تحقیقات و فن آوری برای آن رشته است، که تعریف، هدف، اهمیت و ضرورت رشته و هم چنین طول دوره و تعداد واحد های درسی لازم برای اخذ مدرک در آن رشته را شامل می شود. انواع دروس (شامل دروس جبرانی، اصلی، تخصصی، اختیاری و عمومی) به همراه عناوینی که در هر درس بایستی تدریس شود در این برنامه موجود است. بعلاوه لیستی از کتاب های معتبر جهت معرفی منبع برای هر درس در این برنامه ها ارایه شده است. اساتید و دانشجویان عزیز می توانند با مراجعه به فایل زیر اطلاعات مناسب و مهمی را در مورد رشته خود به دست آورند.

لینک دانلود


رکوردی یافت نشد !
مؤسسه آموزش عالی آپادانا از مهر ماه 1387 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همت جمعی از اساتید نمونه و برجسته دانشگاه شیراز فعالیت آموزشی و پژوهشی خود را آغاز نموده است. این مؤسسه در حال حاضر در رشته های هنر و معماری، فنی مهندسی و علوم انسانی، در مقاطع مختلف كاردانی و كارشناسی و کارشناسی ارشد از طریق آزمون سراسری سازمان سنجش آموزش كشور و هم چنین پذیرش های بدون آزمون این سازمان (بجز در مقطع ارشد)، دانشجو می پذیرد و امیدوار است در سال های آتی دوره های آموزشی خود را در رشته ها و مقاطع دیگر گسترش دهد. كلیه قوانین و مقررات مؤسسه تحت نظارت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مدارك تحصیلی دانش آموختگان مؤسسه مورد تأیید رسمی این وزارت می باشد.